Černý den pro kamiony

15.05.2014 07:59
Ve středu 14. května 2014 zasahovala jednotka u dvou nehod kamionů.

K první nehodě jsme vyjeli kolem 15. hodiny do obce Třemešná ve Slezsku k odbočce na Damašek, kde kamion naboural do stromu. Jeho náklad - vlečka za traktor pro zemědělce - skončila v příkopě a z tahače unikly provozní kapaliny na silnici a do půdy u krajnice. Na místě události již zasahovala jednotka HZS MSK ze stanice P2 Krnov, které došly zásoby sorbentu. Jakmile jsme použili všechen náš sorbent, vrátili jsme se na základnu.

Příkaz k výjezdu k druhé nehodě kamionu nás zastihl v hasičské zbrojnici ve chvíli, kdy jsme měli naši Tatru kompletně doplněnou sorbentem a zaparkovanou na svém stání v garáži. Ihned jsme vyrazili na místo události do linhartovských zatáček. Došlo tam k převrácení kamionu, ze kterého kolem víka nádrže neustále unikala nafta. Zabezpečili jsme vozidlo proti požáru a zachytávali jsme naftu do našich nádob. Po ukončení zásahu u nehody kamionu na Damašku se k této dopravní nehodě přemístila jednotka HZS MSK ze stanice P2 Krnov. K této nehodě bylo následně povoláno také speciální vozidlo z Bruntálu, které je vybaveno čerpadlem a nádobami na zachycení chemických látek a provozních kapalin vozidel. Kolem 18. hodiny přijela na místo události specializovaná firma s náhradním kamionem na přeložení nákladu, vyprošťovacím kamionem a také s dodávkou, do které bruntálští hasiči přečerpali z nádrží havarovaného kamionu cca 800 litrů nafty. Jelikož nebylo možné vyprostit kamion s nákladem, musel se nepoškozený náklad ručně vyndat z havarovaného návěsu a přeložit do náhradního kamionu. Poškozený náklad byl ponechán v návěsu havarovaného kamionu. Teprve ve čtvrtek kolem 1 hodiny ráno mohlo začít vyprošťování. Vzhledem k malému manipulačnímu prostoru pro vyprošťovací tahač pomáhaly při vyprošťování další dva tahače (jeden tahač měl na návěsu nepoškozené zboží a druhý zapřáhl havarovaný návěs s poškozeným zbožím, vyprošťovací tahač odtáhl pouze poškozený tahač). Po vyproštění tahače z příkopu obě jednotky uklidily vozovku od hlíny a provozních kapalin. Na základnu jsme se vrátili ve čtvrtek 15. května krátce před 2. hodinou ranní – strávili jsme na zásazích 11 hodin.